Kapitola: Ozvěny


Květen 2016 - Pozdrav z návštěvy Brna

Nedávno jsme byli na návštěvě u příbuzných v Brně a na výletě jsme si prohlédli kapličku sv. Antonína v Brně - Lesné. Pro zajímavost posíláme fotky. Mějte se dobře a děkujeme za péči, kterou věnujete 3 habrům i okolí Vysokého Újezda.

Frydryšci z Lužců.


Ohlédnutí za otvíráním studánky 2016

Dobrý den, posíláme pár fotografií jako malou/milou vzpomínku pro vás či účastníky akce. Bylo to příjemné, určitě rádi přijdeme zas.

Manželé Sarnovští z Chrustenic.


Ohlas až z Podkrkonoší

15. listopadu 2011 dostalo Občanské sdružení Tři habry tento zajímavý dopis:

Dobrý den,

zhlédl jsem na internetu vaše stránky a velice mne upoutaly. Potěšilo mě, že existují nadšenci či pošetilci, co dělají takové „šílenosti“ :-) jako vy. Snažím se svépomocí zachránit zajímavý historický objekt, a tudíž se na vás obracím s prosbou/nabídkou na spolupráci či o radu.
Jedná se o téměř stoletý historický objekt bývalé kruhové cihelny (viz obrázek), jejímž jsem majitelem, který je krásnou ukázkou technické stavby a hlavně cihlářského řemesla, nacházející se v obci Šárovcova Lhota v těsné blízkosti Lázní Bělohrad v Podkrkonoší.
Moje idea dalšího využití a poslání objektu je vytvořit expozici historické techniky cihlářství, místních tradic a prezentovat v náznaku původní technologii vypalování v kruhové cihelně. Jedná se mi hlavně o to, zachránit tento objekt, který nebude nikdy komerčně výdělečný. Pokud by vás moje situace a idea oslovila, budu velice vděčný za jakoukoli pomoc či radu. Sháním cokoli ze staré předválečné cihelny, kanceláře cihelny nebo dílny na střešní tašky - stroje, tiskopisy, vybavení, nářadí apod. Mimořádně uvítám do sbírky, kterou tvořím, jakoukoli celou kolkovanou cihlu (označenou nápisem výrobce). Pokud byste o něčem věděli a neměli sami zájem, prosím pomyslete na mne - moc děkuji.
Také nyní velice sháním stabilní motor k mlátičce, kterou mi věnovala obec Šárovcova Lhota. Jedná se o jedinou předválečnou mlátičku, která v obci byla, a přislíbil jsem ji v expozici prezentovat a uchránit - pokud byste o něčem věděli, budu rád. Mám zájem také o vybavení jakékoli předválečné dílny - tesařské, nástrojářské apod. k instalaci v objektech u cihelny.

S pozdravem pěkného dne Ing. arch. Martin Pour, adresa: pouri(zavináč)seznam.cz


Milý dopis z Vysokého nad Jizerou

Vážení, o víkendu jsem pobývala u kamarádky v Rudné u Prahy a na výletě při cestě z Loděnice na Vysoký Újezd jsme navštívily Vaši kapličku U tří habrů, kde jsme se občerstvily výbornou vodou z pramene. Je to nádherný kout a kaplička se studánkou je úžasným výsledkem vašeho úsilí a práce! Díky Vám za to, že jste věnovali tolik energie a času do znovuobnovení takového nádherného místa! Ať Vám vaše činorodost a aktivita vydrží. S přáním všeho krásného,
                                                                                Libuše Hlůžová, Vysoké nad Jizerou, 24. května 2010


Malá lekce maďarštiny

O naší kapličce a studánce U3H už se dozvěděli i na jižním Slovensku a pan Tibor Németh z obce Dolné Saliby nedaleko Dunajské Stredy nám poslal už před časem pochvalu a následující obrázek sv. Antonína:

Jenomže z druhé strany obrázku jsou verše v maďarštině:

Ha kívántok nagy csodákat,
Szent Antalhoz menjetek!
Ha szenvedtek bajt, aggságot,
gyámolt töle kérjetek!

A tak dále...

O překlad jsme poprosili spřízněnou duši a donátorku 3H MUDr. Marušku Čábelovou z Prahy. Během překladu dostala od Marušky tato báseň dva pracovní názvy: „Óda na svatého Antonína“ a „Báseň k naší kapličce“. Oba názvy jsou výstižné, a proto je zachováme. Básnička je to pěkná a z maďarštiny si pro začátek zapamatujeme, že svatý Antonín se řekne Szent Antal:

                                                             Toužíte-li po velkém zázraku,
                                                             za svatým Antonínem pospěšte!
                                                             Pokud se trápíte a nevíte si rady,
                                                             pomoci u něj žádejte!

                                                             Bída, hřích či zbloudění
                                                             už neohrozí více vás,
                                                             kdo našli jste ochranu
                                                             v jeho svaté náruči.

                                                             Jako na povel, jedním paže mávnutím,
                                                             utiší bouři, zklidní vlnobití
                                                             - a trpěl-li dobrý člověk,
                                                             dostane se mu spravedlnosti.

                                                             Tenata padnou, nebezpečí pomine,
                                                             i bolest a rány se zhojí.
                                                             A z nebes se začne snášet jako déšť
                                                             spásná vlna božího požehnání.


Zasněžený pozdrav z Moravy

Občanskému sdružení Tři habry posílám lyžařský pozdrav od kapličky sv. Antonína v Brně - Lesné.

                                                                                                                     Karel Pažourek, Brno, 22. února 2009


Milá pozornost

Jako blahopřání k novému roku 2009 jsme dostali následující originální gratulaci:


„Shodou okolností jsem dostal od mamky k Vánocům, abych se brzy uzdravil, sv. obrázek z modlitební knížky po mé prababičce Antonii Písaříkové z 13. 6. 1896 z Antonínské pouti, tak jsem si vzpomněl na vaši kapličku sv. Antoníčka a obrázek vám posílám.
                                                                                                                                                    Ahoj, Luboš Valeš."


Vlídné cesty v roce 2009


...všem příznivcům 3H přejí Míla a Saša Rajtrovi z Mezouně.


Kaplička sv. Antonína u Hostomic

Na opačném konci berounského okresu, nedaleko Hostomic, vedle osady Zátor (je tam mj. známý Domov důchodců) se nachází na kopečku kaplička sv. Antonína, k níž se v minulosti konávaly poutě a procesí, stejně jako k té naší.

Kaplička je maličká, ale půvabná, s lavičkou s krásným rozhledem. Asi před dvěma lety byla opravena, nabílena a její nika vybavena novou soškou sv. Antonína, vytvořenou z původní sošky Antonína Švehly absolventkou SPŠK Bechyně Vratislavou Dvořákovou z Hostomic pod Brdy. (A. Švehla, 1873 - 1933, český politik, agrárník, jeden z „mužů 28. října". Prý je Antonín jako Antonín...) Bohužel, loni soška zmizela - asi ji někdo ukradl. Byla patinována, takže vypadala dostatečně starožitně a pro chmatáky přitažlivě. Dnes (konec srpna 2008) je kaplička už zase zanedbaná. Přesto doporučujeme tuto kapličku, Zátor i Hostomice jako cíl hezkého vlastivědného výletu.


Ohlas ze Slovenska

Milí priatelia,
prečítal som si vaše webstránky Tri habry. Tak ako sme kedysi dobrú knihu prečítali na jeden dúšok a ani sme nešli spať, kým nebola dočítaná, tak aj v tomto prípade - nemohol som odísť od počítača, kým som si všetko o vašich krásnych aktivitách nepozrel. A navyše to spoločenstvo - to obdivujem ešte viac... A prajem, nech vám to vydrží!
                                                                                                       Milan Ďuroška, Žilina, Slovensko, 7. septembra 2008


Kaplička sv. Antonína v Brně - Lesné

12. května 2008 jsme dostali dopis z Brna i s fotografiemi od Karla a Tomáše Pažourkových:„Včera jsme měli májovou pobožnost u kaple sv. Antonína v Brně - Lesné. Jak pokračuje stavba vaší kapličky?"
Naše odpověď: „Roste jako z vody."Sourozenci nebo zadumaní budoucí milenci na schodech kapličky sv. Antonína?Na průčelí kapličky v Brně - Lesné je sv. Antonín Paduánský vyobrazen formou keramické mozaiky. Zub času už ho sice trochu ohlodal, ale přesto je to krása.Studánka pod kapličkou sv. Antonína v Brně - Lesné.Povzbudivá slova naděje

           Vážení přátelé,
dnes jsem dostala váš dopis, kterým mi děkujete za finanční dar. Musím říci, že jsem opět měla o čem přemýšlet. Přemýšlela jsem o tom, kolik úsilí musíte vynaložit, kolik energie a svého volného času musíte obětovat, abyste zachovali pro nás všechny něco, co má opravdovou hodnotu. Něco, co nás všechny díky vám překoná. Doufám, že ke kapličce budou chodit nejen moje děti a vnoučata, ale i celé další generace. Snad svůj odkaz, tu sílu a energii předáte dál a budete mít pokračovatele ve vaší nelehké, ale krásné činnosti. Skládám vám hlubokou poklonu a díky. V dnešním světě je člověk dost nedůvěřivý, ale pokud se na mě obrátí někdo, jako je paní Šafránková, vždycky vím, že jde o dobrou věc. Ráda vám přispěji i opakovaně. S úctou a obdivem k vám

                             Bohuslava Vohradská, Loděnice, 11. června 2008Dobrá zpráva

27. února 2008 jsme dostali následující milý dopis:

           Vážení,
velmi nás potěšilo, že jsou lidé, kteří obnovují staré tradice, a jsme vám za to vděčni. Rádi pomůžeme jak fyzicky, tak finančně.
Já jako dítě jsem ráda poslouchala o tomto pro mě magickém místě U tří habrů od svého otce JUDr. Miroslava Hrubého (mezouňského rodáka), který bohužel letos zemřel. Vím, že by ho potěšilo, kdybychom vám byli ve vaší činnosti nápomocni.
Díky za vaše aktivity a rádi bychom se s vámi spojili a probrali další spolupráci. V této chvíli posíláme na vaše konto 5000 Kč.

                             Zdraví Saša a Miloš Rajtrovi z Mezouně.


Sesterská kaplička sv. Antonína
12. října 2007 jsme dostali následující povzbuzující dopis s fotografií z Moravy:
„Klobouk dolů před vaším rozhodnutím. Doufám, že se vám podaří kapličku sv. Antonína brzy postavit. To vám upřímně přeji.
I my v Lesné máme kapličku svatého Antonína. Je v údolí u potůčku, který vyvěrá právě pod kaplí. Rozměry má větší než ta vaše a bývají tam pravidelně každý rok poutě. Několikrát jsem tam fotil, tak se podívejte na letošní fotku. Jeden z obětavých lidí o kapličku trvale pečuje.
Prohlédl jsem si celý váš web. Je přehledně zkonstruovaný a velmi zajímavý. Spousta dobrých fotek s malými dětmi. Jistě mají radost, když se tam najdou."

Karel Pažourek, OK2BEW, Brno - LesnáAhoj, všichni z občanského sdružení „Tři habry"!

Jmenuji se Jana Matěásková, jsem z Loužnice u Železného Brodu, ale polovina mé duše patří k vašemu kraji, jelikož jsem se narodila jako Hrubá a jsem vnučka pana JUDr. Miroslava Hrubého z Krahulova - který bohužel zemřel 1. 1. 2008 v 94 letech (moje teta, jeho dcera tam stále žije s celou rodinou - Rajtrovi) a další část příbuzných mám v Mezouni. Nicméně krajinu, přírodu a lidičky okolo miluji a pokaždé se snažím, abych zde mohla strávit nějaký čas a vše ukázat svým dětem, jako to vše nám ukazoval náš děda. Ke Třem habrům jsme chodili hodně často a děda nám vyprávěl, jak si tady užíval každé prázdniny a veškerý volný čas. Udělalo mi velkou radost, když jsem objevila (díky mému bratranci) vaše stránky a zjistila, že jste tak skvěle aktivní a že pořádáte stejnou akci, která se koná u nás každý prosinec, a tou je „Zeliáda" (hodnotíme jen červené vysocké zelí). Držím vám pěsti a přeji spoustu elánu do dalších akcí a těším se, až zase budu přijíždět po plzeňské dálnici a sjíždět na Rudnou, to mně vždy zaplesá srdíčko, bohužel letos poprvé bez našeho milovaného dědy.
S pozdravem a přáním všeho dobrého Jana Hrubá - Matěásková, Loužnice u Železného Brodu - janeklouznice@atlas.cz, www.nazadusi.estranky.cz (psáno 22. 2. 2008)