Kapitola: Turistika


Sobota 27. dubna 2019 - Jarní výlet za pohádkou“

Spolek Tři habry vás zve k tradičnímu jarnímu autobusovému zájezdu - výletu. Tentokrát pojedeme do severních Čech a navštívíme hlavně památná místa, kde filmaři rádi natáčeli a stále natáčejí pohádkové příběhy: Sloup v Čechách, Panská skála, Dolský mlýn a další. Kliknutím na předcházející obrázek čedičové Panské skály (pohádka Pyšná princezna) se vám otevře podrobný plán výletu a informace o tom, jak se přihlásit. Další detaily vám sdělí hlavní organizátorka akce Věra Lišková, tel.: 732 360 270, e-mail: lisice@seznam.cz


Sobota 22. dubna 2017 - výlet do Josefova a Kuksu

Spolek Tři habry uspořádal předposlední sobotu v dubnu autobusový zájezd do pevnosti Josefov a na zámek a hospital Kuks (východní Čechy). Klepnutím na obrázek zámku Kuks se vám otevře podrobný program výletu.

Výletníků byl plný autobus, 51 osob; dopravu opět zajišťovala firma p. Valenty, řidič p. Henke.

První naše zastavení bylo v pevnosti Josefov. Je nazvána podle českého krále Josefa II., který ji nechal vybudovat v letech 1780 - 1787. Pevnost má 42 km dlouhých podzemních štol, 35 km je přístupných pro návštěvníky. Naše skupina absolvovala jeden km (stačilo to).

Průvodcem nám byl Tomáš Jirouch, student Filozofické fakulty v Hradci Králové. Byl skvělý, všem se moc líbil, jeho výklad byl špičkový.

Před vstupem do podzemních chodeb nám průvodce nejprve rozdal lampičky - kovová svítilna, ve které je umístěna svíčka. (Žádné čelovky, ale tak, jak si svítili vojáci za Josefa II., ale jen v omezených částech chodeb; pevnost byla plná střelného prachu.) Na konci prohlídky jsme na pokyn pana průvodce zhasli svíčky, abychom si vyzkoušeli, jak se chodí podzemními chodbami úplně potmě, tak jak se museli tehdy pohybovat vojáci.

Naše druhá zastávka: Kuks - barokní areál, budovaný od r. 1694 rodem Šporků, původně s lázněmi, zámkem, špitálem, kostelem a rodinnou hrobkou. Na Kuksu nás přivítal průvodce Jiří Adam, rovněž šikovný student, a jeho přednáška byla vyčerpávající.

Sochařská výzdoba od M. B. Brauna, na obrázku alegorie ctností a neřestí.

Na závěr prohlídky byl pro nás připraven malý koncert historických hudebních nástrojů v kostele hospitalu.


Věrce Liškové patří naše uznání a díky za vynikající přípravu a organizaci zájezdu.Čtvrtek 8. prosince 2016 - zájezd na adventní trhy ve Vídni

OS 3H uspořádalo v prosinci 2016 autobusový výlet na adventní trhy do Vídně. Klepnutím na předchozí obrázek se vám otevře podrobný program výletu.


Sobota 23. dubna 2016 - Výlet: Žatec - Březenský drak - Panenský Týnec

Spolek Tři habry uspořádal už tradiční jarní celodenní autobusový zájezd, tentokrát do severozápadních Čech. Kliknutím na obrázek žateckého pivovaru se otevře podrobný plán výletu.

Akci organizovala již po páté Věra Lišková a přepravu výletníků zajišťoval Valentův autobus pro 57 pasažérů s řidičem Davidem Henkem. První zastavení bylo v Žatci, kde jsme navštívili Chrám piva, který je zábavným, poučným komplexem, který svými kořeny sahá do tradice světoznámého chmelařského regionu na severu Čech. Po prohlídce Chrámu jsme pokračovali v Chmelařském muzeu, které se nachází v prostorách bývalého skladu a balírny chmele. S výstavní plochou 4 000 m čtverečních je největší expozicí svého druhu na světě. Po prohlídce muzea každý návštěvník pochopí, proč je kvalitní český aromatický chmel nezbytnou surovinou při vaření piva a proč právě česká piva proslavila Českou republiku po celém světě:

Z Chmelového majáku jsme měli možnost prohlédnout si Žatec a okolí z výšky. Maják je dominantou celého areálu chmelařských technických památek. Po obědě byl čas a prostor prohlédnout si historické náměstí Žatce s radniční věží. Další zajímavostí je hrob nejstaršího pivaře na světě, na který upozorňuje pamětní deska nedaleko morového sloupu.

V místech kostela Sv. Kříže stojí od roku 1967 místní rarita - nejmenší chmelnička na světě.

Poté jsme se přesunuli do Března u Chomutova, kde jsme měli možnost zblízka si prohlédnout velkorypadlo KU 800, které pracovalo na Dolech Nástup Tušimice. Stroj těžil více jak 30 let. Důlní obr je vysoký podobně jako chomutovská městská věž a váží asi jako 17 plně naložených dopravních letadel před startem. Pro děti byla tento den připravená akce „Probouzení březenského draka“ s bohatým doprovodným programem. Bohužel nám přestalo přát počasí a dost se ochladilo.

Na zpáteční cestě domů bylo krátké zastavení u nedostavěného gotického chrámu Panny Marie se zvonicí v Panenském Týnci. Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné, kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

I tuto prohlídku jsme podnikli za nepřízně počasí, ale myslím, že nikdo nelitoval. Snad jenom toho, že výlet je u konce. Už se těšíme na další. Nejpozději v prosinci to bude výlet na vánoční trhy do Rakouska, nejspíše do Vídně.
Mnoho dalších obrázků z našeho výletu si můžete prohlédnout na adrese: http://zivotvbacalakove.rajce.idnes.cz/Zatec_23.4.2016/


Čtvrtek 10. prosince 2015: Výlet na vánoční trhy do Německa

Spolek Tři habry uspořádal ve čtvrtek 10. 12. 2015 pod vedením Věry Liškové autobusový výlet na adventní trhy, tentokrát do Moritzburgu a Drážďan. Klepnutím na obrázek Libušky Šafránkové se vám otevře podrobný program výletu.
Kontakt na pořadatelku: Věra Lišková, mob.: 732 360 270, e-mail: lisice@seznam.cz

Letos měl výlet rekordní počet účastníků - celkem 79.

První zastavení bylo na zámku Moritzburgu, kde Popelka ztratila svůj střevíček a našla svého prince.

Na výstavě o filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku jsme shlédli nově otevřené expozice, měli jsme možnost vidět tvorbu režiséra Václava Vorlíčka a slyšet hudbu Karla Svobody. Je zde mnoho kostýmů, rekvizit a doprovodných akcí pro děti i dospělé. Nezapomněli jsme se podívat a vyfotit si na památku Popelčino schodiště, na kterém ztratila střevíček. Mnohá z nás si i střevíček vyzkoušela.

Po prohlédnutí interiérů a zámecké zahrady jsme se přesunuli do Drážďan. Tam se někteří vydali na vánoční trhy a prohlídku přilehlých památek, jiní na „shopování“ v obchodních centrech. Počasí nám přálo a celkově se výlet vydařil, vrátili jsme se vánočně naladěni. Dopravu zajišťovala firma pana Valenty z Mezouně.

Dalších 200 fotografií z výletu je na Rajčeti: http://zivotvbacalakove.rajce.idnes.cz/Adventni_vylet_do_Drazdan_a_Moritzburgu_10._12._2015/


Sobota 25. dubna 2015 - výlet do Karlových Varů a Bečova nad Teplou

OS 3H uspořádalo autobusový zájezd do Karlových Varů a Bečova nad Teplou. Klepnutím na obrázek se vám otevře podrobný program výletu.

Přepravu výletníků zabezpečoval Valentův autobus pro 57 pasažérů s řidičem Davidem Henkem.

První zastavení bylo v Karlových Varech, kde na nás čekal průvodce pan PhDr. Pavel Feigl; nejprve s námi absolvoval okružní jízdu po městě s výborným výkladem. Poté jsme se vydali na hodinovou pěší prohlídku města s výkladem nejenom o kolonádě a pramenech, ale i o širší historii města.

Pak jsme se přesunuli do Bečova, kde po příjemném obědě v restauraci Stará pošta byla naplánována prohlídka zámku (viz obrázek). Prohlídka je rozdělena na 3 okruhy:
1. Relikviář sv. Maura - tento relikviář je druhou nejcennější zlatnickou památkou na území ČR.
2. Zámecké interiéry - expozice představuje trendy aristokratického bydlení v 18. a 19. století včetně dvou autenticky dochovaných interiérů - kaple a knihovny.
3. Relikviář pro každého - tento okruh je přizpůsoben dětem. Aktivní zapojení do prohlídky prostřednictvím dotekového modelu relikviáře 1:1. Děti samy objevují význam předmětů a poznávají osud této památky.

Prohlídka končí návštěvou trezorové místnosti, kde je umístěn relikviář sv. Maura.

Před odjezdem domů se výletníci rozhodli, že se ještě podívají na Krásenskou rozhlednu; nikdo nelitoval. Vlevo v popředí kráčí vedoucí zájezdu Věrka Lišková.

Krásenská rozhledna, postavená v letech 1933 - 1935.

Společný snímek účastníků zájezdu.


Teď už nikdo nezabloudí

Na severním konci golfového hřiště ve Vysokém Újezdě u cesty, několik set metrů od poutního místa U Tří habrů, tam, kde se novodobě říká „U Kohoutů“, vyrostl počátkem listopadu 2014 nový rozcestník. Postavil ho tu pan Václav Tůma z Úhonic, majitel firmy V. T. LES, která pomáhá při péči o zdejší lesy:


Čtvrtek 11. prosince 2014 - výlet na adventní trhy v Norimberku

OS 3H uspořádalo v prosinci 2014 (podobně jako vloni do Řezna) autobusový výlet na adventní trhy do Německa, tentokrát do Norimberka. Klepnutím na předchozí obrázek předvánočního večerního Norimberka se vám otevře podrobný program výletu.

Spokojených 52 účastníků výletu. Dopravu zajistil pan Valenta z Mezouně, jemuž děkujeme stejně tak jako pánům řidičům.

Pohled shora na stříšky norimberského vánočního tržiště.

Aby se děti v tom mumraji rodičům neztratily...Sobota 21. června 2014 - Rafty na Berounce

4. ročníku dámské vodní jízdy nazvané „Rafty na Berounce“ se letos zúčastnilo 22 plavkyň.

Tentokrát už v jednotných dresech, které jako sponzorský dar pro všechny věnovala Gábinka (ale na tomto obrázku je Pavlínka).

Čluny jsme měly připravené v berounském kempu. Start byl pod silničním mostem, pod novou MVE (malou vodní elektrárnou).

Plnou parou vpřed.

Jako každý rok přestávka na oběd v Srbsku v hospodě U Malečků, nově v restauraci U Berounky.

Protože vody v Berounce bylo místy velmi málo, rafty jsme občas musely poponést.

Jezy byly sjízdné „tak akorát pohodlně“.

Cestou jsme doplňovaly kalorie domácími lékořicovými sušenkami (sponzorka Pavlínka) a zapíjely je Sládkovou staropramennou limonádou (sponzorka Deniska).

Po skončení akce, sice vyčerpané, ale přesto šťastné a vysmáté, těšíme se na 5. ročník.

Těší se i naši muži, kteří nám celou cestu fandili a s dalšími fanoušky nás doprovázeli po souši i na vodě.

Pohoštění na konci plavby bylo objednáno v restauraci U hřiště v Letech, kde se o nás výtečně postaral Martin Černý.Sobota 26. dubna 2014 - autobusový zájezd do západních Čech

OS Tři habry připravilo na poslední dubnovou sobotu výlet do západních Čech. Kliknutím na následující obrázek hradu Přimda se vám rozbalí podrobný program výletu:

Akce proběhla podle plánu, zde je několik doplňujících obrázků:

Spokojení účastníci sobotního výletu spolku Tři habry do západních Čech; celkem bylo 52 výletníků.

Tady už část z nich u zříceniny hradu Přimda.

Průvodcem na hradě Přimda nám byl pan Josef Rídl (stojící vpravo s knihou).

Ukázal nám sádrový model hradu Přimda, jak vypadal na počátku 12. století.

Poté jsme se přesunuli do Kladrub nedaleko města Stříbro, kde nás očekávala další kulturní památka; ale před její návštěvou jsme se posilnili v kladrubském Hostinci u kláštera (na obrázku).

Hostinec je to vynikající, a proto už některým z nás se odtamtud ani nechtělo pokračovat k návštěvě toho dalšího českého historického klenotu.

Tím klenotem, který si nakonec všichni prohlédli, je kladrubský klášter.

Tady už jsme na jednom z klášterních nádvoří.

A na druhém klášterním nádvoří si hrají a odpočívají naše maminky s dětmi.

Galerie knihovny rodu Windischgrätzů, vybudované počátkem 20. století v budově bývalého konventu. Knihovna obsahuje neuvěřitelných 32 000 svazků.

Lapidárium s originály z dílny našeho nejznámějšího barokního sochaře, Matyáše Bernarda Brauna. Originály byly vytvořeny ve 30. letech 18. století pro pány z Valče nedaleko Karlových Varů, odkud byly v 90. letech přemístěny do Kladrub. Jedná se o alegorická zpodobnění lidských ctností a neřestí a vypodobnění postav z řecké mytologie.

Štuková výzdoba klenby kostela s vepsanými iniciálami řádového hesla Benediktinů: Crux Sancta Sit Mihi Lux Non Diablo Sit Mihi Dux (Kříž svatý ať je mým Světlem, ďábel ať mi není vůdcem).

Hlavní oltář s pozdně gotickou sochou Madony, zřejmě taktéž z okruhu dílny Matyáše Bernarda Brauna.

Pohled do hlavní lodě kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o třetí nejdelší kostel v Čechách (86 m). Původní románská bazilika z 12. století byla několikrát přestavěna, dnešní podoba vznikla při rozsáhlé přestavbě v 1. polovině 18. století pod vedením architekta J. B. Santiniho-Aichela.

Jedna ze čtyř mosazných hvězd zasazených do podlahy kostela Nanebevzetí Panny Marie podle návrhu barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Říká se, že hvězdami proudí pozitivní energie.
Milou průvodkyní v kladrubském klášteře nám byla slečna Eva Schleissová, která svým výkladem dokázala upoutat pozornost i našich malých ratolestí (Kolik hvězdiček je kolem hlavy Panny Marie? Kdo najde čerta na obraze? apod.).

Autorka a režisérka výletu Tří habrů do západních Čech, Věrka Lišková z Vysokého Újezda se svým manželem Vráťou.


Čtvrtek 12. prosince 2013 - adventní výlet do Řezna (Regensburgu)

Čtenáře (ale i nečtenáře) našich internetových stránek srdečně zveme k jednodennímu autobusovému výletu do staroslavného německého města Regensburgu (česky Řezno). Pro nás Čechy je památné také tím, že zde přijalo v roce 845 křest 14 českých velmožů. Kliknutím na následující obrázek Řezna se vám otevře podrobný program výletu a všechny potřebné informace.


Jak je patrno z obrázku, zájemci naplnili celý autobus a byli s výletem velmi spokojeni. Další výlet připravuje Věra Lišková ze spolku Tři habry na duben 2014, a sice do západních Čech do okolí Stříbra, na hrad Přimda a do kláštera Kladruby. Můžete si poznamenat do kalendáře a sledovat tyto naše stránky, kde vše upřesníme.


Sobota 22. června 2013 - na raftech po Berounce

Děvčata ze spolku Tři habry uspořádala v sobotu 22. 6. 2013 již tradiční dámskou jízdu po Berounce. Zájem o tuto akci je mimořádný, proto oproti loňsku přibyla další loď - jelo se na pěti raftech. Společný snímek plavkyň před zahájením akce. (Pruhovaná trička a záchranné vesty v Berouně a okolí momentálně vyprodány.)

Trasa byla letos trochu zkrácena - start opět v Berouně, ale neplavily jsme se až do Dobřichovic, ale zakotvily v Letech vzhledem k množství vody v Berounce.

Kapitánka Anička nedovolila z bezpečnostních důvodů sjíždět jezy, proto jsme musely občas rafty poponést.

Závěrečné občerstvení „U srubu“ v Letech.

Odjezd domů z Letů a snad zase za rok na shledanou na Berounce...Sobota 27. dubna 2013 - výlet na Lipno a do jeho okolí

V sobotu 27. dubna 2013 uspořádalo OS Tři habry pod vedením Věry Liškové z Vysokého Újezda autobusový výlet do jižního cípu Čech, k přehradě Lipno. Odjezd byl stanoven na 7. hodinu ranní od Sokolovny.

Jarní náves ve Vysokém Újezdě. Dopravu zajišťovala firma pana Valenty z Mezouně.

Kolem desáté hodiny dopolední jsme dorazili k prvnímu cíli našeho výletu - pod kopec Kramolín s novou rozhlednou a s první českou stezkou korunami stromů. Na vrchol kopce Kramolína je možno se dopravit různě, ale většina z nás použila lanovku. Na obrázku vedoucí zájezdu Věrka rozdává vstupenky na lanovku.

Pod lanovkou byl ještě místy sníh.

Stezka korunami stromů je 675 m dlouhá, zkonstruovaná z masivního lepeného dřeva a podepřená 75 dřevěnými sloupy. Pro bezpečnost turistů má zábradlí a postranní ochranné sítě.

40metrová devítihranná, architektonicky obdivuhodná vyhlídková věž - rozhledna - zakončuje stezku korunami stromů.

Z věže se vám naskytne krásný výhled na Lipenské jezero, Šumavu a Novohradské hory.

Komu se nechce šlapat z rozhledny po schodech dolů, ten může sjet dolů po zadku tímto tobogánem. Je nejdelší v ČR, dlouhý 52 m.

Druhá naše zastávka byla ve vodní elektrárně Lipno I.

Tato elektrárna má dvě Francisovy turbíny o výkonu 60 MW a voda z ní odtéká do vyrovnávací nádrže Lipno II nad Vyšším Brodem. Elektrárna nevyrábí elektřinu nepřetržitě, ale jen v případě potřeby v energetických špičkách.

Třetí zastávkou našeho výletu byla Národní přírodní rezervace Čertova stěna, nacházející se mezi přehradou Lipno a Vyšším Brodem. Úbočí kaňonu Vltavy tu pokrývá rozsáhlé „kamenné žulové moře“.

Z vrcholku Čertovy stěny je nejkrásnější výhled na celou přírodní rezervaci.

49 spokojených účastníků sobotního zájezdu, který byl zakončen návštěvou města Vyšší Brod.
Příští výlet plánujeme pěší, a sice do okolí Karlštejna v sobotu 18. května 2013. Vedoucí výletu opět Věra Lišková, start ráno na návsi ve Vysokém Újezdě. Na shledanou!


Sobota 8. září 2012 - vlastivědný výlet naším okolím

Loděničtí zahrádkáři ve spolupráci s berounským spisovatelem Otomarem Dvořákem a fotografkou Marií Holečkovou opět uspořádali velmi zdařilý a poučný autobusový výlet naším okolím. Nestačíme se divit, kolik krásy a zajímavostí je kolem nás, chodíme kolem nich a ani o tom často nevíme.

První zastavení bylo na návsi ve Vysokém Újezdě, kde účastníky výletu přivítal předseda OS Tři habry Pepík Vlasák. Dozvěděli jsme se o historii i současnosti Vysokého Újezda a také o pokračujících pracích na poutním místě U Tří habrů.

Druhá zastávka byla kousek za vesnicí (Vysoký Újezd vidíte v pozadí). Zde je první z pramenných rybníčků Karlického potoka s novou hrází a zpevněnými břehy. Tomuto místu se říká U Loužky.

Lužce - vesnička vzdálená od Vysokého Újezda asi 2 km. Založil ji kolem roku 1220 Mstidruh z Lužce. Jednopatrový zámeček s kaplí sv. Michaela (na obrázku) tu byl vystavěn v 17. století a ještě před 2. světovou válkou byl ve vlastnictví kláštera sv. Tomáše v Praze. Dnes je zámeček pomalu rekonstruován, všimněte si nové střechy.

Naše cesta pokračovala údolím Karlického potoka. Zbytky hrádku Karlík jsme jenom minuli, ale v obci Karlík jsme si prohlédli památnou rotundu z 12. století, která se později stala součástí (presbytářem) dnešního kostela sv. Prokopa a sv. Martina.

Lety u Dobřichovic - další památná obec, o níž jsou záznamy v historických pramenech už z 11. století. Její náves (na obrázku budova Obecního úřadu) se starobylým vzhledem a kapličkou uprostřed vypadá jako z pohádky. V souvislosti s nadcházejícím odhalením skautské mohyly u Chrustenic je zajímavé, jak se všechny pramínky postupně setkávají: v Letech měl svoji chatu zakladatel českého skautingu Antonín Benjamin Svojsík (1876 - 1938) a v karlickém kostele sv. Prokopa a sv. Martina - viz předchozí obrázek - hrával v neděli na varhany. Pan průvodce obcí Lety nám ukázal dům, kde dodnes žijí Svojsíkovi.

Jeskyně Koda nedaleko Srbska, ve stejnojmenné Národní přírodní rezervaci Koda. Vypadá celkem obyčejně, bez krápníků, jen asi 20 m dlouhá, ale přesto patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám Českého krasu. Našel se tu nepořádek po člověku - zvířecí kosti, zbytky keramiky, zbraně atd. od dob paleolitu až po středověk.

Utrmáceni, zakončili jsme naše putování na Tetíně, úctyhodném místě české historie. Název obce je podle pověsti odvozován od jména Krokovy dcery Tetky; na počátku 10. století tu žila a roku 921 byla zavražděna sv. Ludmila a krátce tu pobýval i její vnuk, pozdější sv. Václav. Sv. Ludmila byla manželkou knížete Bořivoje a oba se dobře znali s naším sv. Ivanem z jeskyně ve Sv. Janu pod Skalou. Z tetínského hradu už nezbylo téměř nic, ale mocný genius loci ano.


Sobota 23. června 2012 - na raftech po Berounce

Druhý ročník dámské plavby na raftech po Berounce uspořádala děvčata z Občanského sdružení Tři habry v sobotu 23. června. Sešlo se 24 žen a děvčat ve věku nad 15 let + vedoucí konvoje Anička s kamarádkou Maruškou. Pravidla této akce nedovolují, aby se zúčastňovali muži a děti mladší 15 let. Tedy ryze dámská jízda. Tolik krásných děvčat pohromadě Berounka už dlouho nezaznamenala:

Stejně jako vloni byla plavba zahájena v Berouně pod dálničním mostem a konečná stanice byla v Dobřichovicích.

Plavily jsme se na čtyřech raftech po šesti plavkyních s doprovodnou lodičkou paní vedoucí Aničky.

Pro odpočinek a posilnění posloužily dvě přestávky. První v Srbsku, druhá v Letech.

Po zdolání trasy se většina „vodařek“ sešla u sokolovny ve Vysokém Újezdě pod lípami, aby Aničce poděkovaly a oslavily s ní její krásné životní jubileum - 50. výročí svatby. Pod lipami už čekal také Aniččin manžel Karel a jejich děti s rodinami. Sobotní podvečerní idylu dokreslila hudba berounské country kapely Zátoka, v níž hraje Anička na banjo.

Průběh loňských raftů na Berounce si můžete prohlédnout v kapitole „Turistika“.


Sobota 28. dubna 2012 - výlet na Milešovku

V sobotu 28. 4. 2012 uspořádalo OS Tři habry vlastivědný autobusový výlet na horu Milešovku. Start byl ráno v 8 hodin z Vysokého Újezda. Veškeré podrobnosti o výletu se dozvíte, když klepnete na následující obrázek Milešovky:


Nyní si můžete prohlédnout několik obrázků z našeho výletu, na který jsme se všichni těšili už jenom z toho důvodu, že Milešovka je za příznivého počasí vidět z našeho újezdského hřiště (na vzdálenost asi 60 km).

Cestu autobusem zajistil pan Valenta z Mezouně, řídil Pavel Zikán, také z Mezouně. Autobus byl zaplněn do posledního místečka - 50 osob.

Milešovka, pohled od jihu. To už se po hodině jízdy blížíme k cíli.

Ovšem několik posledních kilometrů pěšky - to je túra děsná...

S přestávkami během výšlapu a na vrcholu Milešovky zasloužený odpočinek.

Po modré turistické značce jsme seběhli z Milešovky do Velemína do motorestu na oběd.

Následovala odpolední zastávka v zámku v Libochovicích...

...a procházka zámeckým parkem.

Kompletní sestava účastníků výletu. Počasí bylo skvělé a z výletu byli všichni nadšeni. V závěru akce pořadatelé konstatovali, že z peněz vybraných na organizaci výletu zůstalo nevyčerpáno 1500 Kč. Všichni výletníci se shodli, že tento přebytek věnují Občanskému sdružení Tři habry na údržbu poutního místa U3H. Děkujeme.


Sobota 19. května 2012 - Májový výlet za starými mlýny na Radotínském potoce

Další vlastivědný výlet, tentokrát ovšem pěší, uspořádalo OS Tři habry v sobotu 19. 5. 2012 podél toku Radotínského potoka. Jádro výpravy vyrazilo po vlastní ose ráno v 8.30 hodin z Vysokého Újezda směr Chýnice. Start pěšího výletu byl naplánován v Chýnici v 9 hodin na zelené turistické značce (trase), kde se mohli připojit libovolní další zájemci. Podrobnosti o programu výletu se dozvíte, když klepnete na následující obrázek starého mlýna:


Ale vzhledem k právě probíhající opravě silnice autobusy do Chýnice nezajížděly, a tak jsme šli do Chýnice pěšky už z Kuchaře a pak pokračovali po zelené značce dál do Chotče.

20 účastníků výletu na společné fotografii před mlýnem Veselých.

Cesta, spojující mlýny na Radotínském potoce, se nazývá „Stará mlýnská cesta“. Mlýnů jsme viděli několik, ale jenom mlýn Veselých je dodnes funkční. Je tu zachována kompletní mlynářská výbava a technologie z 1. poloviny 20. století a v provozu je také malá vodní elektrárna (MVE). Mlýn má velmi hezké vlastní webové stránky, které doporučujeme vaší pozornosti: http://www.mlyn-uveselych.cz

A vzhledem k tomu, že sobota 19. května byla právě „Mlýnským dnem“ a svátkem pekařů, prohlédli jsme si u Veselých nejen mlýnici, ale také přípravu těsta na pečení chlebů a housek.

Naše trasa pokračovala dál kolem Cvrčkova mlýna...

...a kolem Kalinova mlýna do Kosoře, kde výlet končil.


Na co se můžeme těšit: V červnu rafty na Berounce, o prázdninách přestávka, v září výlet do Chrustenické šachty a sklárny v Nenačovicích, v září/říjnu oblíbený výlet Karlštejn - Srbsko - Beroun.


Sobota 8. října 2011 - putování za tajemstvím Loděnického potoka

Loděnický Svaz zahrádkářů uspořádal v sobotu 8. října 2011 pro libovolné zájemce autobusový zájezd po toku Loděnického potoka, tedy Kačáku. Začalo se od pramene a provázeli nás autoři knihy „Dávnou vodní cestou za tajemstvím zlaté kačice“ spisovatel Otomar Dvořák a fotografka a vydavatelka Marie Holečková. (1. vydání r. 2009 v Berouně a v knize je mj. kapitola věnovaná našemu poutnímu místu U Tří habrů.) Zájem o výlet byl nečekaný, autobus plný a nestačili jsme se divit, kolik krás je možno shlédnout podle toku Kačáku - navíc s odborným zasvěceným výkladem.

Největší středočeské rašeliniště se nachází u Třtic v povodí Kačáku.

Kačák pramení v okrese Rakovník, v minipohoří Džbán nedaleko obce Kroučová, kde před kostelem sv. Markéty stojí pomník T. G. Masaryka s jeho citátem: „Nás spasí mravnost a vzdělanost.“

Část interiéru kostela sv. Markéty v Kroučové. Zleva: fotografka a vydavatelka Marie Holečková, uprostřed starostka obce Kroučová paní Hana Hajná, vpravo spisovatel Otomar Dvořák.

Záhadný Čertův kámen u Mutějovic a Kounova, kde je těch dávných kamenných záhad plno (Kounovské kamenné řady). Chmelnice v pozadí dávají tušit, že se blížíme k pivovaru.

A sice k pivovaru v Krušovicích, který je rovněž vzdálen od pramene Kačáku, co by kamenem dohodil. Naše oblíbené krušovické pivo má tedy stejné vodní zdroje jako náš milý potok Kačák. V pozadí na obrázku je vidět poslední dřevěný sud, který se jako rarita na nádvoří pivovaru uchovává.

Paní průvodkyně nám podrobně objasnila technologii výroby piva, ukázala varnu i stáčírnu. Ve sklenici, kterou drží v ruce, je granulovaný chmelový extrakt. Nakonec nám umožnila od všeho, co se v krušovickém pivovaru vaří - v libovolném množství - ochutnat.

Ve Stochově mají tisíciletý dub. Zasadila ho kněžna Ludmila v den, kdy se narodil její vnuk, kníže Václav, pozdější světec a náš patron. Dub přes veškerou péči už dožívá, a proto Stochovští opodál vysadili jeho následovníka.

Poslední zastávka výletu byla odpoledne v obci Družec, v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Původní socha P. Marie Družecké má tajemnou až zázračnou historii a originál sochy je teď uložen v unhošťském kostele. Hlavní oltář v družeckém kostele nese latinský nápis: „Vallis sine macula, speculum sine macula“ a prý nikdo neví, jak je to myšleno. Domácí úkol z výletu: Musíme tomu přijít na kloub.
Na obrázku zleva: Marie Holečková, Otomar Dvořák a Marie Palková, místostarostka obce Družec.

A v prosinci 2011 jsme konečně domácí úkol vyřešili. Jedná se o dva verše z latinské středověké litanie k Panně Marii: Vallis sine macula, speculum sine macula - Klíne bez poskvrny, zrcadlo bez poskvrny! Česky je to vyjádřeno v Loretánských mariánských litaniích slovy: Matko nejcudnější, matko neposkvrněná, zrcadlo spravedlnosti [74].

Výlet tedy skončil přibližně v polovině toku Kačáku. Pořadatelé slíbili, že druhou část povodí Kačáku si prohlédneme podobným způsobem někdy na jaře roku 2012 a v programu bude i kaplička a studánka U Tří habrů. Na shledanou!


Výlet naučnou stezkou „Údolím Dalejského potoka“

V závěru prázdnin jsme uspořádali turistický výlet s dětmi naučnou stezkou „Údolím Dalejského potoka“, která vede z Řeporyjí do Hlubočep přes Prokopské údolí (katastr Prahy 5). Stezka je asi 7 km dlouhá, má 16 zastávek, je zaměřena na přírodovědu a historii a v pohodě jsme ji absolvovali asi za tři hodiny. Počasí bylo optimální, lehce pod mrakem. Pršet začalo až odpoledne kolem 16. h, když už jsme odjížděli z Prahy - Zličína autobusem č. 311 domů do Vysokého Újezda.

Cesta vlakem proběhla v pohodě; Řeporyje jsou sice už druhý rok rozkopané, ale stezku jsme našli. Místy to bylo spíš na horolezecké lano a skoby, ale nakonec jsme to i se dvěma kočárky zvládli. Tentokrát se zúčastnili i dva muži (Rosťa Sikora a Boris Petr), jejichž pomoc v krkolomných úsecích byla nutná.
Kolem stezky je mnoho dětských hřišť, takže zábava pro všechny. Celkem se nás na tomto výletu sešlo asi dvacet; závěrečný oběd se konal v restauraci v Praze na Smíchově. Z toho množství našich malých dětí byl nejdříve číšník silně rozladěn, ale když jsme mu vysvětlili, že po takové túře všichni sníme a zaplatíme hromadu kuřecích řízků a hranolků, tak se uklidnil a začal nosit Březňák - speciální dožínkové pivo 14 °.


Sobota 25. června 2011 - rafty na Berounce

Členky a příznivkyně spolku Tři habry uspořádaly v sobotu 25. 6. 2011 plavecký výlet po řece Berounce. Byla to víceméně „dámská jízda“, ale protože se akce zúčastnili také dva synci - Adam Ježek a Pepa Vlasák, v dalších příčestích minulých už budeme používat měkké „i“:

Vyfotografovali jsme se společně na začátku trasy pod dálničním mostem v Berouně - to pro případ, že by se někdo ztratil (fotografuje Pepa s babičkou).

Jeli jsme na třech raftech po šesti plavcích plus doprovodná kánoe.

V doprovodné kánoi na postu zadáka je vedoucí výpravy Anička Hradilová z Berouna a na háčku její kamarádka Iva.

Řeka Berounka a její údolí, to je nádhera a člověku hned vytane na mysli stará vodácká písnička:

„Když jsme připluli k prvnímu jezu (v Řevnicích), zašeptal jsem jí...“

„A když jsme přepluli přes ten třetí jez, řekla má milá: Tak si na mě...“

Písničku jsme ani nestačili dozpívat a skončilo to prozaicky: utopenou kánoí.

Iva se při tom lehce poranila, tak ji na háčku vystřídal Adámek.

A už se blížíme k cíli v Dobřichovicích. Tam je taky jez. Do příště to tedy chce složit další sloku naší písně a pokračovat...

80 % z nás sjíždělo takhle Berounku po prvé, ale všichni jsme se nakonec shodli, že to bylo úžasné, a těšíme se na další ročník.


Sobota 21. května 2011 - Výlet kolem Amerik

Všechny podrobnosti o výletu se dozvíte, když klepnete na následující obrázek Velké Ameriky:Účastníků výletu bylo 22 a jeden pes - z Vysokého Újezda, Mezouně, Tachlovic a ze Stodůlek. Počasí bylo krásné, jenom páteční bouřka zanechala blátivé cesty. (V pozadí lom Čeřinka.)

Začátek trasy výletu byl na židovském hřbitově na Mořině, kde se nacházejí také staré hroby několika židovských rodin z Vysokého Újezda.

Pokračovali jsme kolem lomů Velká Amerika, Mexiko a Malá Amerika a potom dále už ne podle turistických značek, ale podle intuice směrem na lom Čeřinka.

Sobota 21. 5. 2011 byla vyhlášena „Evropským dnem parků“ (EDP), a tak se v okolí lomů pohybovalo hodně turistů. U Malé Ameriky měli pořadatelé EDP i stanoviště s obrázky a vzorky hub.

Výlet jsme zakončili v hospodě v Bubovicích „Na návsi“ s dětským hřištěm a šachovou figurkou. Tato hospoda od nás dostala velkou jedničku - obsluha, jídlo i pití perfektní.
Jako jediní pěšky z Bubovic dále pokračovali Vyleťalovi ze Stodůlek, ostatní vyčkali do příjezdu autobusu. Byl to krásný a vyvedený výlet.


Za poznáním do podzemí Malé a Velké Ameriky

V sobotu 19. února 2011 uspořádal spolek Tři habry vlastivědnou vycházku do podzemních štol bývalých vápencových lomů, známých pod trampskými názvy Malá a Velká Amerika. Samozřejmě ve spolupráci se společností Lomy Mořina, která vápencové lomy obhospodařuje, a jejím průvodcem, neboť pro veřejnost je přístup do prostor těchto lomů zakázán.

Zamrzlá Malá Amerika

Velká Amerika

Podzemních těžebních a dopravních štol, propojujících kamenolomy, je tu v několika patrech asi 8 km, z nich je už část zavalena.

Vápenec se na Mořině začal těžit kolem roku 1890.

Štoly jsou oblíbeným zimovištěm i bydlištěm netopýrů.

Promluva do duše návštěvníkům.Od neděle 1. května 2011 zahájena turistická hra „Karlštejnské šachy“

Asi většina obyvatel a návštěvníků regionu Karlštejnsko už zaregistrovala, že na návsích a náměstích ve zdejších obcích se od listopadu 2010 objevují gigantické šachové figurky, bílé i černé. Každá měří kolem 2,5 m a má hmotnost asi 1,5 tuny. Jejich autorem je Vladimír Glaser z Ořecha a jedná se o dosud největší a nejtěžší šachové figurky na světě (zapsány v knihách rekordů). Váže se k nim zajímavá turistická soutěž, jejíž podrobná pravidla si můžete přečíst na adrese: www.karlstejnskesachy.cz

Šachová figurka nese obecní znak, případně další charakteristický atribut obce - tento bílý pěšec na Husově náměstí v Loděnici např. starou dobrou černou gramofonovou desku. V pozadí je kopec Kolo a bystrozrací vidí vlevo za obzorem studánku a kapličku U Tří habrů.

Černý pěšec v Drahelčicích. Tento obrázek se příliš nezdařil - jednak kvůli osvětlení, ale také jsme zapomněli posbírat před fotografováním odpadky v okolí.

V Rudné - Hořelicích stojí rovněž černý pěšec. Vypadá jako pošťák a symbolizuje skutečnost, že zde již ve 14. století, za vlády Karla IV. byla zřízena poštovní přepřáhací stanice.

V Bubovicích stojí černá věž přímo před hospůdkou „Na Návsi“.

Šachové figurky V. Glasera jsou zatím postaveny ve 26 obcích Karlštejnska. Kromě těchto zde na obrázcích jsou další v Černošicích, Dobřichovicích, Jinočanech, Karlštejnu, Letech, Mořince, Nučicích, Ořechu, Tachlovicích... Právě teď je tedy odstartována naučná turistická hra Karlštejnskem s papírovou šachovnicí, do které dostanete v hospodě „Blízko šachové figurky“ (nebo na obecním úřadě) kontrolní razítko. Tuto papírovou šachovnici (hrací kartu) si můžete mj. stáhnout a vytisknout z již zmíněné adresy www.karlstejnskesachy.cz. První etapa hry potrvá od 1. května 2011 do 2. října 2011 a kdo nasbírá razítka alespoň od deseti šachových figurek, bude zařazen do slosování o neobvyklé ceny.
Ideální turistická a vlastivědná zábava na prázdniny i dovolenou. Nejkratší schůdná spojnice mezi všemi figurkami měří asi 70 km a je možno ji absolvobvat pěšky, koňmo, na kole i autem.


Poklady U tří habrů - v moderním pojetí

Nejcennějším pokladem, z něhož je možno U tří habrů ze studánky už po staletí čerpat, je láska. Což je ovšem substance - jak všichni správně tušíme - trochu chimérická, ale přesto reálná.

Od první čtvrtiny 19. století máme nedaleko Tří habrů zakopány zlaté poklady loupežníka Václava Babinského (1796 - 1879, viz kapitola „Babinský“). Ty ale doposud nikdo nenašel a už se o to ani nikdo nepokouší. Tedy záležitost chimérická a spíše nereálná.

Od srpna 2008 je nedaleko Tří habrů ukryt novodobý „poklad“ - schránka (cache) pro geocaching, což je krásný turistický sport, ideální pro výlety v páru. Je k němu potřeba přijímač GPS, mapa a informace z internetu, kde mají „geokačeři“ svoje stránky: www.geocaching.com. Výsledek takového výletu a hledání pokladu je reálný a hmatatelný. Za rok existence schránky U tří habrů, která má kódové označení GC1FKMK, ji navštívilo několik set hledačů a hledaček. Věříme, že U tří habrů nebyli zklamáni a alespoň kousek pokladu si domů odnesli.

Schránky bývají ukryty v blízkosti zajímavých míst, aby jejich vyhledávání bylo zábavné a poučné. Ve schránce je notes (logbook), kam se nálezce může zapsat, jak právě činí na obrázku naše geoinstruktorka Irena, a drobné předměty (hračky, dárky pro jiné hledače).

Tato voda, to není rozvodněné jezírko U tří habrů, ale Berounka pod Černou skálou u Zadní Třebáně. Geokačer je Vojta, náš geoinstruktor, a s ním fenka anglického bulteriéra, domáckým jménem Žemle. Trio Irena, Vojta a Žemlička má přezdívku „Geokombajn“.

Na internetových stránkách www.geocaching.com je nyní přes sto záznamů od geokačerů, kteří hledali a našli schránku U tří habrů. Nabízíme vám velmi stručnou ukázku:

18. 7. 2009 (Ghost from meadows - našel už 588 schránek):
Naše první hledání bylo v lednu a to jsme schránku pod přívaly sněhu nenašli. Dneska jsme přišli a bylo to jasné na první pohled. Zdejší spolek udělal příjemné místo na odpočinek při cestách a znovupostavení kapličky je velmi záslužný počin. Voda byla velice chutná a moc se nám hodila. Dík.

31. 5. 2009 (Sun & Bug - 383 schránek):
Krásné místo, vyzkoušeli jsme, zda pověst o studánce je pravdivá :-) Nechme se všichni překvapit :-)

13. 4. 2009 (Chudejka - 608 schránek):
Kdybychom to bývali byli věděli, tak jsme na řídítka zavěsili bandasky s mlíkem a mohlo být máslo. Sjezd od Habrů do Loděnice byl vskutku kostitřas.

11. 4. 2009 (Huhuhu - 234 schránek):
Naše první keška na víkendovém geovýletě v okolí Berounky. Moc pěkné místo, i zázračné vody jsme se napili a teď čekáme, co se bude dít. (Zatím to funguje... :-)) Díky.

5. 4. 2009 (JarMik - 99 schránek):
Krásná odpočívka - model rodinné lesní idylky :-)

25. 12. 2008 (Hajtra - 850 schránek):
Cestou z protějšího hřebenu, břehu dálnice a obcí Loděnice a nahoru. Křížili jsme trať a následně loukou nahoru a pak divočinou. Bahenní lázně všude kolem, to se musí loňčákům líbit. Kešku jsme však hledali trochu déle, ale nakonec Karston volá: „Tady je, tady, super maskovaná“. Twix, čtyřnohý kamarád, a já jsme se seběhli a už taháme poklad.


Geokačeři už popsali U3H celý deník (logbook)!

Od srpna 2008 je nedaleko kapličky U3H umístěna schránka pro geocaching s kódovým označením GC1FKMK; na obrázku vidíte úvodní pasáž, věnovanou místu U3H na internetových stránkách www.geocaching.com. Ve schránce je deníček, kam se geokačeři - nálezci schránky zapisují. Kromě toho na zmíněných stránkách www.geocaching.com komentují geokačeři svoje výlety za poznáním a za krásami přírody. Do jejich deníčku U3H se asi hned tak nepodíváme, ale na internetu si jejich dojmy můžeme přečíst. Za ten rok a půl od instalace schránky U3H je na internetu přes 150 komentářů, týkajících se 3H, které jsou pro nás zajímavé, někdy pochvalné, ale hlavně poučné. Zde je krátký výtah ze záznamů za posledního půl roku:

16. ledna 2010, zapsal Trhač (346 nalezených schránek):
Kaplička, díky našemu Písmomalířství, je zčásti taky „naše“; předloni jsme tam malovali písmenka - ale o kešce jsme nevěděli! Další důvod k návštěvě.

Pozn. red.: Nápisy na kapličce U3H zhotovili s úsměvem a zdarma v r. 2008 Dana (na dobovém snímku) a Leoš Suchánkovi z pražské písmomalířské firmy DAS. Netušili jsme, že jsou to geokačeři...

2. prosince 2009, zapsal m0rfeus (419 schránek, autor kešky U3H):
Provedena údržba. IN: TB

1. prosince 2009, zapsal j.mikrob (701 schránek):
Dochází logbook!

29. listopadu 2009, zapsal j.mikrob (701 schránek):
Paráda. Takto hezké místo jsem dlouho neviděl. Bylo vidět, že se o ně sdružení stará a že je i využívané. Snad to tu tak vydrží na věky. Díky za keš!

21. listopadu 2009, zapsal Uza (1127 schránek):
To bylo ale překvapení, tak pěkně opravené a udržované místo. Jezdíval jsem tudy na kole (jednou i na koni) a nic tu nebylo. Tak ať to vydrží takhle pěkné pokud možno navždy. A protože jsme pokračovali dále směrem na Bubovice, tak jsme si pak užili i to bahno (to má člověk z toho, když čte listing až na místě a ne při přípravě výletu). Zrovna jsem si říkal - krásně uložená keška, žádné igelitové hospodářství - a buch - čtu v logu, že ji Lolek rovnou obalí do něčeho, co bude za pár dní slizké, páchnoucí, potrhané a nechutné. Díky za pěknou kešku. TNLN.

8. listopadu 2009, zapsal fly2free (156 schránek):
Kvalitní keška - jak umístěním krabky, tak i okolím - vcelku mě to místo dostalo, viz činnost občanského sdružení a vzhled okolí studánky, možnost rozdělání ohně, naštípané dřevo, posezení - doufám jenom, že to takto vydrží. Smekám přede všemi, kteří jsou vyjmenováni na tabuli - to se jen tak nevidí - listing kešky vyčerpávající - prostě s touto keškou jsme nadmíru spokojeni - pochopitelně jsme se ze studánky napili - viz zázračné účinky a patron :-) NO Trade - alespoň jsme kešku uklidili od nepořádku v krabce.

12. října 2009, zapsal pet73 (312 schránek):
To je úžasné místo, díky! Musíme se sem vrátit, pobýt a něco opéct :-)

19. září 2009, zapsal labe (1243 schránek):
Tak to je tedy oáza pohody. Kaplička jak z alabastru, voda zurčela na mlýnské kolo, krásné posezení a zábradlíčka, zásoba dřeva na oheň, sekera zaseknutá ve špalku, nikde nikdo. Přímo neuvěřitelné. TNLN.
Pozn. red.: Tu sekeru už někdo čmajznul.

25. července 2009, zapsal Mii (433 schránek):
To byl až mystický zážitek... Jsem dnes na cyklo-geovýletě, vyzvedl jsem golfovou cache a začalo pršet. Chtěl jsem se někam schovat a věděl, že tímto směrem by měla být další cache. Krásnější místo ve chvíli hledání úkrytu jsem si nemohl přát. Když déšť chvíli polevil, vyzvedl jsem schránku a teď u stolu pod stříškou poslouchám déšť a mlýnek, svačím a piji vodu z pramene :). Vlevo už vidím modré nebe, tak asi zanedlouho pojedu dál :). Díky.